Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı yapılırken öncelikle belirli ana hatlar oluşturularak projeye başlanır. Web tasarımında bu ana hatları oluşturan bazı unsurlar vardır.

Düzen bir web sitesinde olması gereken unsurlardan birisidir. Kullanılacak grafik ve metinlerin belirli bir düzende olması gereklidir. Web sitelerinin en önemli amacı kullanıcıların en bakışta aradıkları bilgiye hızlıca ulaşmalarını sağlamaktadır. Tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüklü olması halinde düzen unsuru sağlanmış olur.

Bir web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur renktir. Renk tercihi, müşterilerin isteklerine ve amaca göre yapılmalıdır. Renkler ayrıca bir kişi ya da kuruluşun marka kişiliğini yansıtmalıdır.

Web tasarımı için grafik kullanımı da önemlidir. Logo, clipart, simgeler ve fotoğraflar biçiminde kullanılan grafikler kullanım ve görünüm açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalıdır. Sayfa açılış hızını etkileyecek boyutta seçilmemelidir. Ayrıca web sayfası içeriğine uygun grafikler tercih edilmelidir.

Farklı yazı tipleri kullanımı ile bir web sitesinin kalitesini arttırmak mümkündür. Çünkü birçok web tarayıcısı sadece web güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontları okunaklı görüntüleyebilir. Bu yüzden font kullanımına dikkat edilmelidir.

İçerik ve tasarım; metin ve görsellik yoluyla web sitesinin vereceği mesajı geliştirmek adına birlikte tasarlanabilir. Okuyucusunu şaşırtan ve bilgi veren içerikler, kullanıcı odaklı olacaklardır. Böylece kullanıcılar web sitenizde daha çok vakit geçirecektir. Kullandığınız yazılı metin mutlaka web sitenizin genel konseptiyle ilgili ve faydalı olmalıdır. Bu içerikler SEO optimizasyonu ile düzenlenmeli, alakalı anahtar kelimeleri içermeli ve uygun uzunlukta olmalıdır.


Tag: